Suomen suurin muotoiluyhteisö Ornamo on syyskokouksessaan 19.11.2025 valinnut kolme uutta hallituksen jäsentä. Digivaaleissa annettiin yhteensä 212 ääntä. Hallitukseen nousevat kaudelle 2026–2027 työympäristö- ja ympäristövastuun asiantuntija Riikka Manninen (Senaatti-kiinteistöt), Sisustusarkkitehti SIO Helena Aalto ja Kone Globalin muotoilujohtaja Visa Rauta.
”Uudet hallitusjäsenet vahvistavat entisestään Ornamon kykyä vauhdittaa muotoilualan vastuullisuutta ja vaikuttavuutta yhteiskunnassa. Suomessa on ainutlaatuinen muotoiluperinne, joka on viime vuosikymmeninä uudistunut kaikkien toimialojen innovoinnin voimavaraksi. Muotoilulla on tässä ajassa poikkeuksellinen kyky näyttää suuntaa yrityksissä ja julkisella sektorilla”, muistuttaa Ornamon hallituksen puheenjohtaja Katja Soini.
Sisustusarkkitehti (SIO) Helena Aalto äänestettiin toiselle hallituskaudelle. Aalto on kaupallisten tilojen suunnittelun ja myyntityön konkari. Sisustusarkkitehti (SIO) Riikka Manninen on vastuullisuuteen erikoistunut työympäristöjen asiantuntija, joka työskentelee aktiivisesti kiinteistö- ja rakentamisalan kestävyyssiirtymän edistämiseksi Senaatti-kiinteistössä sekä suunnittelualan eri verkostoissa. Muotoilujohtaja Visa Rauta luotsaa työssään Koneen globaaleja suunnittelutiimejä. Palkittu suunnittelija tuo mukanaan kokemuksensa monikansallisesta tiimijohtamisesta, laajan suunnitteluosaamisen ja halun vahvistaa muotoilun roolia Suomen kilpailukyvyn ytimessä.
Erovuorossa ovat Ilkka Kettunen (taiteen tohtori, yliopettaja, teollinen muotoilija), Tytti-Lotta Ojala (LAB Muotoiluinstituutin johtaja) ja Helena Aalto (Sisustusarkkitehti SIO).

Uusi kumppanijäsenyys avaa ovet muotoilutiimeille ja organisaatioille
Syyskokouksessa tehtiin myös merkittäviä päätöksiä jäsenmaksuista: vanhempainvapaan ja työttömyyden tai työkyvyttömyyden aikana olevien jäsenten maksuja helpotetaan, jotta yhteys Ornamoon säilyy elämän eri vaiheissa haastavassa taloustilanteessa. Lisäksi Ornamoon perustetaan uusi seniorijäsenyys yli 65-vuotiaille pitkään, viimeiset 10 vuotta jäsenenä olleille. Samalla vapaajäsenyyden hakeminen lopetetaan vuodenvaihteen jälkeen. Vapaajäsenyyden vuoden loppuun mennessä saavuttaneet ornamolaiset saavat pitää jäsenyytensä.
Kokouksessa keskusteltiin myös Ornamon uudesta kumppanijäsenyydestä. Se tarjoaa organisaatioille ja esimerkiksi muotoilutiimeille ainutlaatuisen mahdollisuuden olla mukana kehittämässä muotoilualan käytäntöjä, vahvistamassa muotoilun asemaa ja rakentamassa näkyvyyttä alan huippuosaajien keskuudessa.

Muotoilualan toimintaympäristön murros
Muotoilualan yrityksiä on viime vuosina haastanut pitkään jatkunut talouden taantuma, joka on tuonut uudenlaista epävarmuutta työpaikoille. Monet muotoilutoimistot ovat joutuneet vähentämään rajustikin henkilöstöään. Liikevaihdon kasvu on ollut vaatimatonta ja erityisesti pienet toimistot ovat kiristyneen kilpailun edessä. Digitaalisen muotoilun parissa työskentelevät yritykset kasvoivat kuitenkin 7,2 prosenttia 13 miljardiin euroon vuonna 2024. Tiedot perustuvat marraskuun lopulla julkaistaviin toimialatietoihin.
Muotoilua hyödynnetään tänä päivänä laajasti eri toimialojen yrityksissä ja organisaatioissa palvelu- ja finanssisektorilta rakentamiseen, teollisuuteen ja kaupan alalle.

Uusi strategia – muotoilun supervoima käyttöön
Ornamon tuleva hallitus työskentelee päivitetyn strategian mukaisesti vuoteen 2030 asti. Uudella strategialla vahvistetaan muotoilualan yhteiskunnallista vaikuttavuutta ja vastuullisuutta.
”Muotoilun supervoima on kyky toimia epävarmuudessa, ja sitä tarvitaan nyt enemmän kuin koskaan. Strategiamme tarjoaa selkeän suunnan siihen, miten Ornamo voi yhteisönä navigoida muutoksessa ja olla innovatiivinen voima kestävyyssiirtymässä”, sanoo Ornamon puheenjohtaja Soini.
Hänen mukaansa Ornamon voimavarat on suunnattava yhä entistä tarkemmin jäsenten tarvitsemiin palveluihin: urapalveluihin, juridiseen neuvontaan ja yhteisöllisyyteen. Myös yhteistyö ja kumppanuudet ovat Soinin mukaan ensiarvoisen tärkeitä Ornamolle juuri tässä ajassa.
Muotoilualaan vaikuttavien isojen muutoksen lisäksi Ornamon taloudellisia resursseja ovat kaventaneet merkittävät valtionavun leikkaukset. Ornamon hallituksen varautumissuunnitelma käynnistyi jo vuonna 2023, millä varmistetaan keskeisten jäsenpalveluiden jatkuvuus myös haastavassa tilanteessa.
Lähde: Ornamo













